نقد فیلم میان ستاره ای

در میان ستارگان»فیلمی است که مسائل پیچیده اختر فیزیک را به زبانی ساده و بسیار هنرمندانه به تصویر کشیده است. این دستاورد حاصل همکاری و مشاوره علمی گروه سازندگان با پروفسور کیپ تورن است که درحال حاضراستادفیزیک دانشگاهcaltech آمریکا است.همراهی و همکاری این کیهان شناس که تخصص ویژه ای در گرانش ونسبیت دارد با برادران نولان و به ویژه کارگردان این اثر کریستوفرنولان موجب شد که پس از طی حدود 8 سال فیلمی تولید شود که مرجع چندین مقاله علمی باشد . پروفسور کیپ تورن نظریات مطرح شده در خلال داستان فیلم رادرکتابی تحت عنوان «sciense of interstellar» چاپ کرد.کیپ تورن در کتاب «میان‌ستاره‌ای به روایت علم» به توضیح عمیق‌تر مفاهیم علمی فیلم میان‌ستاره‌ای، جزییات فنی مسائل علمی و چشم‌اندازهای آینده‌ی آن می‌پردازد.

نقد فیلم میان ستاره ای

این کتاب که یکی از بهترین کتاب‌های ترویج علم سال 2014 بود، با مقدمه‌ای از کریستوفر نولان و با ترجمه‌ی فارسی پوریا ناظمی و حسین شهرابی از سوی انتشارات کارگاه منتشر شده است. مقدمه‌ی دکتر رضا منصوری، کیهان‌شناس و استاد دانشگاه صنعتی شریف نیز در دیباچه کتاب ارائه شده است.

همچنین مستندی نیز تحت همین عنوان ساخته شده است که گروه سازنده فیلم و پروفسور تورن اشارات جالبی به مباحث علمی و هنری مربوط به ساخت فیلم داشته اند. نولان در این فیلم مباحث علمی مهمی چون نسبیت عام و خاص و ناهنجاری های کششی رابه تصویرمی کشد و در نهایت شاهد موفقیت مورف دختر کوپر در حل معادله دکتر برند هستیم که ناسا را قادر به ساخت ایستگاه فضایی می کند که به واسطه گرانش کار می کند. اما این اطلاعات از طریق کمک پدر مورف(کوپر) پس از ورود به سیاهچاله البته به همراه تارس(هوش مصنوعی) ، با استفاده از امواج گرانشی و از طریق دادن کد تکیِگی گرانشی به ساعت مورف و تکمیل معادله پروفسور برند، بشریت نجات می یابد. اما این صحنه های پایانی که ارتباط تنگاتنگی با صحنه های ابتدایی فیلم دارند و پرسش و پاسخ این پدر و دختر (کوپر و مورف نوجوان) در مورد وجود روح یا شبح در اتاق مورف که باعث سقوط کتابها از قفسه کتابخانه می شود،درانتها پاسخ داده می شود . تلاش کوپر و تارس برای برقرای ارتباط با مورف از یک فضای چهار بعدی را که می توان لحظات نفس گیر فیلم نیز به حساب آورد، و رفت و برگشت به صحنه های ابتدایی و با یادآوری خاطرات پدر و دختر قبل از عزیمت به فضا دیگر شکی باقی نمی گذارد که این ارتباط کاملا مادی است و خبری از یک نیروی عیرمادی و یا روح وجود ندارد. به عبارتی دیگر می توان چنین نتیجه گیری کرد که با وجود انسان و موجودات بیگانه ای که می توانند انسانهای پیشرفته آینده باشند وبا ایجاد سیاهچاله و نیز در چنین فضایی که کوپر بتواند با مورف ارتباط برقرارکند و بشریت را نجات دهند، اثری از یک آفریدگار قادر متعال و یا آخرالزمانی که در ادیان آسمانی مطرح شده، وجود ندارد

تماس با ما

تلفن: ۹۱۹۶۰۹۸۱۸۵ (۹۸+)

ایمیل: info@maood.ir

شهرزیبا. بلوار جوانمردان نبش فرساد غربی ساختمان کورش پلاک ۸طبقه سوم واحد۲۰

درباره مؤسسه

بنیادقرانی ولی عصر(عج) در غرب تهران در زمینه های قرآنی شامل حفظ تخصصی دوساله و چهارساله؛ حفظ موضوعی؛ آموزش تفسیر و مفاهیم قران؛ مهارت آموزی قرائت قران از سطح مبتدی تا پیشرفته و حفظ و روخوانی کودکان و مهدقرآن وهمچنین آموزش تخصصی نهج البلاغه شامل مربیگری؛ عرفان عملی با دستورات نهج البلاغه و تفسیر نهج البلاغه و نیز آموزش های مهارت افزائی و روانشناسی خانواده فعال می باشد.

بازدید از سایت
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
همه
379
2514
379
3901200
56539
111748
3924520