آخرین خبرها

کتاب آشنایی با قرآن جلد دوم

عنوان: کتاب آشنایی با قرآن جلد دوم

نویسنده: شهید مطهری

چکیده کتاب

مجموعه کتاب ۱۴ جلدى آشنایى با قرآن سلسله ای از مباحث تفسیرى استاد شهید مطهرى در سال‌هاى قبل از پیروزى انقلاب اسلامى است که اکثر آن ها در بین سال‌ های ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ شمسى گفته شده است.جلد اول این مجموعه مقدمه و پیش‌درآمدى بر این سلسله مباحث محسوب مى‌شود که در آن به مسائلى همچون زبان قرآن، مخاطب‌هاى قرآن، عقل از دیدگاه قرآن و... پرداخته شده است.در مجلدات بعدى تفسیر آیاتى از برخى سور قرآن از جمله حمد، بقره، انفال، توبه، نور و تقریباً جزء سى‌ام قرآن انجام شده است.ویژگى های برجسته این مباحث می توان توجه به مسائل و موضوعات فکرى و اجتماعى روز در حین تفسیر آیات قرآنى است که موجب تازگى و زنده بودن این مباحث گردیده است.ویژگى دیگر بیان روشن و روان آن است.

خلاصه كتاب:

آشنایی با قرآن جلد۲ ،شامل تفسیر سوره حمد و سوره بقره است .

«تفسیر سوره حمد»

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ‏

الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمینَ. الرَّحْمنِ الرَّحیمِ. مالِک یوْمِ الدّینِ. ایاک نَعْبُدُ وَ ایاک نَسْتَعینُ. اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقیمَ. صِراطَ الَّذینَ انْعَمْتَ عَلَیهِمْ غَیرِ الْمَغْضوبِ عَلَیهِمْ وَ لَاالضّالّینَ

در قرآن مکتوب، از همان آغاز که قرآن به کتابت درآمده است، در اول هر سوره‏ای به استثنای سوره برائت‏ «بسم اللَّه الرحمن الرحیم» است؛ یعنی سوره با بسم اللَّه آغاز می‏شود. ولی دیرزمانی است که بین شیعه و سنی بر سر اینکه آیا این آیه جزء هر سوره است یا نه، اختلاف عظیمی وجود دارد. اهل تسنن آن را جزء هیچ سوره‏ای نمی‏دانند و شروع هر سوره را با بسم اللَّه از قبیل شروع هر کار دیگر با بسم اللَّه می‏شمارند که بسم اللَّه جزء آن کار نیست بلکه در عمل گاهی سوره‏ها را بدون بسم اللَّه آغاز می‏کنند. در نماز، حمد و یا هر سوره‏ای را که احیاناً بخواهند بعد از حمد بخوانند بدون بسم اللَّه می‏خوانند.

شیعه به پیروی از ائمه اطهار علیهم السلام به شدت با این مسئله مخالفت دارند، تا آنجا که ائمه اطهار فرموده‏اند خدای بکشد کسانی را که بزرگترین آیه از آیات قرآن را از قرآن حذف کرده‏اند. اگر بسم اللَّه را از اول سوره‏ها برداریم، دیگر این آیه را ما در قرآن نداریم جز در سوره نمل که آن‏هم در ضمن نقل قولی است که قرآن از ملکه سبا می‏کند، که هنگامی که نامه سلیمان را قرائت کرد گفت: انَّهُ مِنْ سُلَیمانَ وَ انَّهُ بِسْمِ اللَّهِ

کتاب آشنایی با قرآن جلد دوم

(آیه روز) :

فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ الْقَيِّمِ مِنْ قَبْلِ أَنْ يَأْتِيَ يَوْمٌ لَا مَرَدَّ لَهُ مِنَ اللَّهِ ۖ يَوْمَئِذٍ يَصَّدَّعُونَ

با همه وجودت به دین استوار اسلام رو بیاور، قبل از آنکه روزی از طرف خدا فرا برسد که برگشت ندارد! در آن روز خوبان و بدان این‌طور از هم جدا می‌شوند.

👈 ( روم ، ۴۳ )👉

Nature Mountains Mountains Nature Mountains
×

مهدویت

مهدویت، موعود باوری به معنای اعتقاد به یک نجات‌بخش است که در آخرالزمان برای نجات و رهایی انسان‌ها و برقراری صلح و عدالت خواهد آمد.اعتقاد به منجی، در ادیان و ملل و اقوام مختلف و با آیین‌ها و فرهنگ‌های کاملاً متفاوت وجود دارد.

قال الامام الصادق (علیه السلام) :

اَلْحافِظُ للْقرْآنِ الْعامِلُ بِه مَعَ السَّفَرةِ الْكِرامِ الْبَرَرَةِ؛

حافظ قرآن كه بدان عمل كند، در آخرت رفیق و همراه فرشتگان و سفیران الهی خواهد بود.

(اصول كافی، ج ۴، ص ۴۰۴)
تماس با ما

تلفن: ۴۴۹۵۴۵۷۳ (۲۱) (۹۸+)

ایمیل: info@maood.ir

آدرس: تهران-صادقیه-اول خیابان آیت الله کاشانی- خیابان بوستان یکم -نبش گلستان یکم ساختمان برلیان پلاک۶طبقه سوم واحد۱۲

درباره مؤسسه

بنیادقرانی ولی عصر(عج) در غرب تهران در زمینه های قرآنی شامل حفظ تخصصی دوساله و چهارساله؛ حفظ موضوعی؛ آموزش تفسیر و مفاهیم قران؛ مهارت آموزی قرائت قران از سطح مبتدی تاپیشرفته و حفظ و روخوانی کودکان ومهدقرآن وهمچنین آموزش تخصصی نهج البلاغه شامل مربیگری؛ عرفان عملی با دستورات نهج البلاغه وتفسیر نهج البلاغه و نیز آموزش های مهارت افزائی و روانشناسی خانواده فعال می باشد.

بازدید از سایت
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
همه
229
2416
3162
442265
29342
45053
458999